Naši priatelia nás oslovili, aby sme pripravili základné informácie, ako si opraviť poškodený čalúnený nábytok, napr. sedacej súpravy sami doma. Ako nám napísali, majú malého syna, ktorý pri svojich hrách niekedy skáče po gauči, a ako uvádzajú, „… chlapca od úrazu uchránime, ale vyzerá to tak, že látka sedacej súpravy už toto dlho nevydrží…“. Nie je jednoduché napísať 100% návod a už vôbec nie so 100% výsledkom, ale skúsime ako pri dodržaní osvedčených postupov a skúsenosti je možné tento cieľ dosiahnuť.
časť 1 : 1 – odoberáme starú látku
Odstránenie starého čalúnenia.
Verte, alebo nie, väčšina nábytku tohto druhu, je navrhnutý tak, aby sa dal opätovne čalúniť. Je to vlastne podobne ako pri autách, aj tu sú diely, ktoré sa postupom času ako sa používali opotrebovali a je možné ich opraviť, alebo vymeniť. Len preto, že je stará látka zničená, nemusíme ihneď gauč, alebo kreslo vyhodiť.
Nafotíme si ako vyzerá napr. gauč, ako vyzerajú rozoberané časti tak vo vnútri ako aj zvonku, podobne predné aj zadné časti. Zvlášť detailne nafotíme miesta, ktoré by mohli byť pri oprave komplikované. Nikdy nevieme kedy sa, ak nemáme fotografickú pamäť, tieto informácie zídu, hlavne ak si nebudeme môcť spomenúť, ako to vyzeralo pred tým, ako sme začali. Dobrá rada – ak takúto opravu robíme 1x, nebuďme na seba prísni. Už len samotné rozhodnutie a chuť do takejto opravy majú veľkú hodnotu a cenu v očiach tých, ktorým bude opravený nábytok aj naďalej slúžiť.
Látku odstraňujeme pozorne, netrhajme ju na malé kúsky, pretože nám neskôr ešte dosť dobré poslúži. Odoberajme ju podľa možností v celých kusoch, ako boli čalúnené, aby sme mali presnú šablónu keď budeme vystrihovať nový diely z novej látky. Túto operáciu vykonávame najlepšie tak, že si dáme pohovku hore nohami, alebo do zvislej polohy, v prípade, že je to možné odoberie diel, ktorý opravujeme bokom. Ak nie je starý poťah úplne roztrhaný, ale iba ošúchaný, uvážme, či nie je lepšie ho zachovať a novú látku pripevniť na starú látky. Ak starú látku musíme odobrať a plánujeme opraviť rovnakých typom látky, dobre si zapamätajme, aký bol smer ornamentu a otočenie vlasu látky. Inak sa môže stať, že po oprave uvidíme rôzne odtiene, ktoré budú spôsobené práve tým, že smer vlákien a vlasov bude opačný. Nezabudnime tiež skontrolovať penovú výplň. Túto ľahko posúdime po šetrnom odobratí starej látky. V prípade, že sme sa rozhodli starú látku ponechať, posúdenie je iba podľa uváženia zo skúsenosti počas používania. Predsa len odporúčame, na niektorom, voľným okom neviditeľnom mieste, starú látku v malej časti odobrať a skúsiť v akom je pena stave. Či sa nedrobí, alebo nie je inak poškodená.
časť 2 : 1 – čalúnime novou látkou
Ako pomocník nám poslúžia fotografie, ktoré sme si urobili pri demontáži starej látky. Neoceniteľná rada skúseného pomocníka je v tomto prípade nadovšetko, ale ak patríme ku skúseným kutilom, dokážeme túto časť opravy urobiť aj sami.
Nájdime si veľkú rovnú plochu, najlepšie veľký stôl, alebo podlaha. Na orezanie kusov novej látky použijeme vzor starej, a to tak, že novú látku položíme na pôvodnú a pri strihaní pridáme pár centimetrov v každej dĺžke navyše. To nám zaručí, že budeme mať dostatok miesta na pripevnenie látky klincami, alebo na zošívanie.
Tu nezabudnime na to, aby sme nedali opačne vzor látky a už ako bolo uvedené na správne otočenie látky v jednom smere vlasu látky. Ak látku zašívame používajme nite, ktoré odolajú dlhodobému aj viac namáhavému používaniu, teda hrubé a pevné nite. To platí aj pre prípad, že látky budeme zašívať šijacím strojom, akurát je potrebné si zadovážiť nite a ihly, ktoré sú vhodné daný typ stroja a samozrejme účelu.
Pri zmontovaní jednotlivých opravených dielov opäť do miest, z ktorých boli odobraté je dobré si pamätať, že pri výmene vnútornej peny a čalúnení novou látkou sa môžu rozmery trošku líšiť od pôvodných a preto je vhodné, ak povolíme časti skeletu, aby po vložení dielcov sme ich opätovne spojili, radšej utiahnutím skrutiek skeletu, ako násilným stláčaním.
Výsledný efekt bude veríme po dodržaní postupu a hlavne špecifík, ktoré sú spojené so samotnou realizáciou pri čalúnení novou látkou, ku spokojnosti tak na vzhľad ako aj, a to je najhlavnejšie, na opätovné mnohoročné ročné používanie.