Ekokoža je už niekoľko rokov obľúbená aj v nábytkárskom priemysle. Používa na čalúnenie sedacích súprav, kresiel, taburetiek, postelí, leňošiek, sedacích vakov,… Možno som aj na niečo zabudla. 🙂 Ekokoža si našla v nábytkarstve skutočne veľké uplatnenie a aj veľa priaznivcov. Sú ľudia, ktorí chcú sedaciu súprava výlučne v ekokoži. Ešte viac sú vyhľadávané jedálenské stoličky v ekokoži.
Máte aj Vy doma nejaký nábytok v ekokoži? Ako sa o ňu staráte? Respektíve viete ako zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť nábytku z ekokože?
Sedacia súprava z ekokože
Celočalúnená sedacia súprava alebo kombinácia látky a ekokože? Ak ste fanúšikmi ekokože, tak výber je iba na Vás. A kombinácií je skutočne viac než dosť.
Prečo je vlastne ekokoža tak veľmi obľúbená?
Ľahko sa udržiava, vyzerá elegantne a luxusne, a vyrába sa v rôznych farbách. Ekokožu nazývajú aj syntetická koža či umelá koža. Výzorom je nesmierne podobná pravej koži, ale je omnoho lacnejšia. Je tak dostupná pre veľa ľudí. A čo sa týka farieb, nie ste limitovaní. Modrá, červená, zelená ekokoža? Výrobcovia ponúkajú skutočne širokú farebnú škálu. Cena, farebná rôznorodosť, udržiavanie, to sú hlavné výhody ekokože.
Keďže ekokoža sa vyrába synteticky, výrobcovia sa snažia, aby mala čo najlepšie vlastnosti. Je teda vzdušná a pružnejšia ako pravá koža. Pružnejšia znamená, že je aj odolnejšia a mäkšia. Pri ležaní na sedačke z ekokože sa budete cítiť skvelo.
A čo hovoria odporcovia ekokože? Je chladná. V lete to môže byť výhodou, ale zrejme sa budete na nej ,,lepiť“, ako na sedačke z pravej kože. A jej životnosť…
Sedacia súprava z ekokože – ako sa o ňu starať?
Ekokoža nie je pravá koža, a teda nemôžete od nej očakávať rovnako dlhú životnosť. To je najväčšia nevýhoda ekokože. Mnoho ľudí sa sťažuje, že ekokoža sa im po čase začala olupovať, ošupovať, drobiť. A bolo po sedačke. 🙁
Ľudia si obľúbili ekokožu, pretože vyzerá ako koža, ale je cenovo dostupnejšia. Jej životnosť je, ale značne kratšia. V diskusiách na internete nájdete názory, že ekokoža sa ľuďom začala ničiť po 2 rokov, iným zase vydržala sedačka z ekokože aj 7 rokov. Všetci sa ale zhodujú, že vhodné podmienky a správna starostlivosť veľmi vplýva na jej životnosť. Ako sa teda o ňu starať?
Ako čistiť ekokožu?
Ekokoža je veľmi obľúbená práve vďaka jednoduchej údržbe. Postačí Vám mäkká handrička, voda a saponát. A veľmi často postačuje len mokrá handrička. Sedaciu súpravu pretriete a je hotovo. Vyvarujte sa agresívnym čistiacim prostriedkom. Verím, že Vás nikdy nenapadne čistiť sedačku z ekokože kefkou! Ekokoža sa skutočne veľmi ľahko čistí, preto je obľúbená aj v domácnostiach, kde sú malé deti. Pri deťoch musíte riešiť škvrny na sedačke, ale aj ich gymnastické pokusy, však? Ekokoža je umelá kože, teda vyrába sa synteticky. Má preto celkom dobré vlastnosti, ku ktorým patrí aj pružnosť. 🙂
Čo by ste nemali robiť, ak máte doma sedačku z ekokože?
Ako som už spomínala, pre čo najdlhšiu životnosť ekokože je dôležité aj správne prostredie. Ekokoža by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Ak máte sedaciu súpravu či posteľ z ekokože blízko okna, snažte sa najmä v lete ochrániť ekokožu pred priamym slnkom. Zaťahujte závesy či žalúzie. Ale veď to v lete aj tak robíte, však?
Teplo pôsobí na ekokožu veľmi zle. Práve preto by sedačka nemala byť blízko tepelného zdroja ako radiátor či kozub. Ekokoža by nemala byť vystavená teplote vyššej ako 25 °C.
Ešte raz upozorňujem, že je nevyhnutné vyhnúť sa agresívnym čistiacim prostriedkom ako aj čisteniu drsnou hubkou či kefkou.
Ak chceme, aby nám niečo dlho vydržalo, je potrebné sa o to starať. To neplatí len v prípade ekokože. Nesmieme ale zabúdať, že každá vec má svoju životnosť. Poťahová látka sa možno ošúcha, ekokoža sa začne drobiť.
V konečnom dôsledku je výber nábytku ako aj materiálu na každom z nás. Ja Vám môžem len odporučiť, aby ste si na výber napríklad sedacej súpravy, vyhradili dostatočný čas. Informujte sa u výrobcu, pýtajte sa známych či si vyhľadajte recenzie na internete.