Ratan a prútený nábytok
Je vynikajúcou voľbou pre exteriérový nábytok. Hlavne pre jeho prírodný vzhľad a v neposlednej rade aj pre jeho ľahkú konštrukcia, ktorá umožňuje veľmi ľahkú manipuláciu. Je to tiež úžasne odolný materiál pre vonkajšie použitie, ale vyžaduje aj trochu viac starostlivosti.. Prvoradé je si uvedomiť, že prútený nábytok je veľmi citlivý na rozťahovanie a zmršťovanie, pričom mu vyhovuje viac teplo ako chlad.. Ak je to možné, prútený nábytok by mal byť v zimných mesiacoch, najmä v zložitých klimatických podmienkach kde mrzne, radšej vo vnútri. Prútené vlákna môžu časom slabnúť, preto sa odporúča ho v pravidelných intervaloch namazať. K tomuto účelu slúžia na to slúžia určené oleje. Nanesenie ľanového, alebo citrónového oleja na začiatku každej zimnej sezóny pomôže udržať prútený nábytok ohybný. Odporúčame jemnú vrstvu naniesť aj 2x za zimnú sezónu. V prípade, že je vyložený a vystavený dažďu, pamätajme, že bezpečné používanie tohto typu nábytku je iba v suchom stave. Zaťaženie tlakom, alebo váhou v stave nasiaknutom vodou, môže spôsobiť jeho prehnutie, ktoré po vysušení môže ostať natrvalo.
Drevený nábytok – Teak
Pokiaľ ide o starostlivosť o teakový nábytok je iste, že“ menej je niekedy viac „. Teak je známy tým, že je prirodzene nasiaknutý vlastným prírodným olejom, ktorým si udržuje a zachováva svoju krásu a trvanlivosť tak povediac sebestačným spôsobom. Použitie oleja sa teda neodporúča, pretože jeho nadmerné množstvo spôsobí zachytávanie vlhkosti v dreve a podporí vznik plesní. Zaujímavosťou je, že jeho pôvodná medová farba sa odparovaním jeho prírodného oleja časom mení na striebristo sivú. Či sa už rozhodneme ošetrovať teakový nábytok, alebo ho necháme starnúť prirodzeným procesom, udržiavať ho je najlepšie s mydlovým roztokom. V prípade odolných škvŕn môžete použiť zriedený roztok bielidla, ale zaručíme ho rýchlo a dôkladne opláchnuť.
Céder
Rovnako ako teak je céder skvelý materiál pre vonkajšie použitie. Je to krásne, aromatické a trvanlivé drevo prirodzene odolné proti hmyzu, plesniam a hnilobe. Mazanie olejom sa neodporúča, pretože to priťahuje špinu a nečistoty, ale na rozdiel od teaku ho môžeme namaľovať.
Vo všeobecnosti každý záhradný nábytok môže byť vonku v priebehu aj tých najnáročnejších zimných mesiacoch, ale mal by byť veľmi starostlivo prikrytý priedušnými chráničmi. Nikdy nepoužívame plastové plachty, pretože tieto zadržiavajú vlhkosť a po krátkej dobe bude dreveným nábytkom nepríjemne zapáchať.
Kov – Hliník
Hliník ako materiál má nízke nároky na údržbu a môže byť naozaj vyložený vonku celú zimu bez trvalého poškodenia. Je dôležité, aby sme sa uistili, že ak je nábytok vyrobený z dutých hliníkových trubičiek, sú tieto uzavreté a je zabránené, aby sa do nich dostala voda. Ak tak nie je, je potrebné doplniť zátky otvorov. Samotné rámy z hliníka sú odolné proti korózii, stáva sa však, že použitý spojovací materiál, ako matice a skrutky, už nie sú. Ak chceme zabrániť vzniku hrdzavých škvŕn okolo kĺbov a spojovacieho materiálu natrieme ich vrstvou vazelíny aspoň dvakrát ročne. Hliník je možné umývať jemným čistiacim prostriedkom a dobre opláchnuť. Zabránime tak tomu, že na nich neostanú dosť otravné škvrny od vody. Hliník preto sušíme ručne, teda poutierame do sucha.
Liatina
Liatiny sú stále veľmi obľúbené materiály pre ich krásu a trvanlivosť. V extrémnych podmienkach vydržia aj po celý rok. Aj keď sú odolné proti korózii, časom môžu oxidovať. Ak chceme zachovať ich stálosť a lesk, jedenkrát ročne použime na ich ošetrenie napr. automobilový vosk, ktorý ho bude chrániť dobre a bezpečne ako to poznáme zo skúsenosti v tomto odbore.
Umelá hmota – plast
Plastový nábytok udržiavame pomerne jednoducho, ale zároveň nezabúdame na faktor, že plast ako taký má tendenciu v extrémne poveternostných klimatických podmienkach prasknúť a v lete na intenzívnom slnkom zase blednúť. Aby sa zabránilo ich praskaniu cez zimu jednoducho ich prekryjeme ochrannou plachtou, alebo ak je to možné, najlepšie je ho uložiť hoci aj do kôlne alebo garáže. Keď sa plastový nábytok využíva iba málo, proces blednutia spomalíme práve tým, že ho necháme v tieni izby, alebo prekrytý ochrannou plachtou. Škvrny a znečistenie odstraňujeme jednoduchým čistiacim prostriedkom na plasty.
Kameň – kamenina
Kameň dodáva prostrediu v ktorom sa používa eleganciu a krásu. Na rozdiel od dreveného nábytku ho pred mrazom a vlhkosťou môžeme no nemusíme chrániť. Je dobré ho však podľa skúsenosti prekryť akýmkoľvek materiálom už aj preto, lebo stojatá voda na kameni môže vsiaknuť do štrbín kameňa a počas silných mrazoch môže spôsobiť narušenie jeho celistvosti. Taktiež v prípade, že je napr. stôl osadený pod stromom, môže na neho napadať lístie. Rozkladajúce sa lístie ponechané na napr. stole dlhšiu dobu môže zanechať na povrchu škvrny.
Čalúnenie nábytku.
Vankúše a čalúnené materiály sú náchylné na blednutie. Musia byť preto čo najviac v suchu a nikdy by nemali byť položené na zemi. Ak už náhodou zmokli, či už dažďom, alebo vlhkosťou prostredia, je potrebné ich vysušiť a hlavne presušiť. Ak chceme predísť vzniku plesní, alebo napadnutiu všadeprítomným hmyzom na čalúnenie jemne nastriekame biely ocot. Ak však bolo čalúnenie vystavené vlhkosti dlhú dobu, je lepšie ho dať vyčistiť odborne.
Tieto relatívne jednoduchých triky vám pomôžu zachovať krásu a životnosť vášho nábytok na mnoho ďalších rokov a keď príde leto už iba relaxovať a užívať si voľné chvíle k zaslúženému oddychu..
Tiež mám ratanový nábytok na záhrade ale nie umelý. a môžem povedať že je o dosť náročnejší na údržbu. tu v článku je kolko roboty je s umelým a kolko s pravým ratanom starostí http://nabytkarstvo.eu/ako-sa-starat-o-zahradny-nabytok/
Keby kupujem ešte raz tak určite umelý ratan.
Ďakujem pekne za svoju skúsenosť a tiež stránku, ktorá môže pomôcť sa lepšie zorientovať, poprípade poradí pri rozhodnutí kúpy, čo najvhodnejšie si vybrať a skrášliť si tak svoj príbytok.
Umelý ratan je veľmi dobrý výber to určite. Ľahučký a ľahko čistiteľný.
Dobrý deň, presnú nosnosť Vám neviem uviesť nakoľko neviem akú veľkú skrinku máte. Výrobca iste vie, čo je pri jeho daných produktoch vhodné a postačujúce. Prípadne, si môžte vyžiadať alebo zakúpiť ďalšie ukotvenie a pre istotu posilniť.