Pohodlná posteľ, mäkká posteľná bielizeň a správne zvolený matrac zaručujú dobrý a efektívny odpočinok. Spánok, ale musí byť aj ZDRAVÝ. Aby sa však hovorilo o zdravom spánku, posteľ a všetko jej vybavenie by sa malo udržiavať v čistote. Ako sa starať o posteľnú bielizeň? Ukážeme Vám zopár zásad.
Ranná starostlivosť o posteľnú bielizeň
Základom je každodenné vetranie matraca a obliečky. K tomu stačí na 15-20 minút pootvoriť okno v spálni a nechať posteľnú bielizeň voľne položenú na povrchu postele, čím sa odhalí matrac. Dvakrát do týždňa sa oplatí zavesiť posteľnú bielizeň na balkón či terasu, a čo je dôležité – nechať v tieni. Baktérie na slnku sa namiesto toho, aby umierali, množia. Najvhodnejším obdobím na vetranie matraca je neskorá jeseň a zima, musí však ísť o suché obdobie (bez dažďa a snehu).
Posteľná bielizeň, keď sa nepoužíva počas dňa, by mala voľne ležať. Ale skutočne voľne, takže zabudnite na ustieľanie. Pretrepovanie alebo ležanie ničí syntetické vlákna, ktoré sú v súčasnosti najčastejšie volenou výplňou podstielky, zároveň sa zhutňuje páperie a perie.
Ak teda posteľnú bielizeň schováme do perináka nemala by sme ju príliš krčiť.
Dbajte aj na kvalitu samotnej obliečky. Najlepšie sú prírodné tkaniny, ktoré sú priedušne, ale aj príjemné na dotyk.
Ako prať perinu a vankúš? V potoku nie!
Pri kúpe obliečok je dobré vyberať modely, ktoré je možné prať v práčke. Dôležitým zdrojom je v tomto smere etiketa.
Obliečky plnené syntetickým vláknom je možné prať v práčke pri strednej teplote. Na pranie používajte šetrné pracie prostriedky, najlepšie hypoalergénne. Posteľnú bielizeň môžete odstreďovať iba vtedy, ak to výrobca jasne uviedol na štítku. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu prikrývky. Veľmi dôležité je aj správne a dôkladné vysušenie posteľnej bielizne. Mal by byť zavesený (nie položený!) na vzdušnom a suchom mieste, aby mohol úplne vyschnúť (zabráni sa tak rastu plesní a nepríjemnému zápachu).
Obliečka na perinu, obliečka na vankúš a plachta by sa mali meniť maximálne každé tri týždne a tiež po akejkoľvek chorobe. Odporúča sa prať pri vysokých teplotách, ak to výrobca umožňuje. Obliečky na periny boli v minulosti väčšinou biele a bavlnené a gazdinky ich okrem prania aj vyvárali a škrobili. Dnes je takáto činnosť skôr nepopulárna. Na odstránenie živých organizmov teda potrebujete vysokú teplotu, v potoku ich teda neperte! 🙂 Na druhej strane moderné práčky ponúkajú program pary. Práve tento program zabezpečí, že Vaša bielizeň bude bez mikroorganizmov, a zároveň mäkká. Ak teda plánujete vymeniť práčku, siahnite po práčke s parným programom.
Ako sa starať o matrac?
Starostlivosť o matrac je tiež veľmi dôležitá. Na schladenie po nočnom spánku ho stačí ráno ničím neprikrývať a nechať voľne vyvetrať. Až po niekoľkých minútach sa ho oplatí niečím prikryť, aby sa na ňom neusadzovali nečistoty a prach. Spanie na matraci, ktorý predtým používal niekto iný, nie je dobrý nápad. Má sklon k bodovej deformácii, čo neprospieva dobrému umiestneniu chrbtice počas spánku. Z rovnakého dôvodu by sa mal matrac pravidelne (napr. raz za mesiac) otáčať – spredu dozadu, alebo ak je obojstranný – naopak.
Matrac musí „dýchať“, preto si pri kúpe postele treba dať pozor na to, či jej rám zabezpečí dostatočné vetranie. Ak je pod posteľou úložný priestor, musia byť v ňom špeciálne otvory, ktoré budú zodpovedné za cirkuláciu vzduchu. Zlý, aj keď v poslednej dobe módny nápad je spať na matraci umiestnenom priamo na podlahe. To vedie k deformácii matraca a hromadeniu vlhkosti, čo následne prispieva k vzniku plesní. Nenechajte sa teda ovplyvniť módnymi trendami a poobzerajte sa po kvalite.
Spôsoby čistenia matraca
Chránič matraca sa stereotypne odporúča len pre deti a starších ľudí. Ale to je chyba. Táto ochrana matraca udrží matrac dlhšie čerstvý. Zastaví nečistoty a vlhkosť, a pranie materiálu tohto typu je mimoriadne jednoduché (urobme to pri každej výmene posteľnej vrstvy). Starostlivosť si vyžaduje aj samotný matrac. Raz za pol roka je dobré ho dôkladne vyčistiť. Čerstvosť mu prinavrátite najlepšie pomocou špeciálneho vysávača s filtrom (skôr môžete celý jeho povrch posypať sódou bikarbónou, ktorú po 20-30 minútach môžete odstrániť vysávačom).
Ak sa na matrac vyleje nejaká tekutina, alebo ak použijeme vodu na odstránenie nečistôt z jeho povrchu, treba ho uložiť do zvislej polohy, aby vyschol. Vyplatí sa tiež nenechať dieťa na matraci skákať, pretože sa tak ľahko poškodí jeho konštrukcia. Navyše sa v ňom hromadí ešte viac nečistôt a prachu. Je preto dobré zaviesť zásadu, že posteľ je miesto na spanie, nie na hranie.
Matrac má určitú životnosť, ktorá zabezpečuje správne držanie tela pri spánku a pohodlie. Asi po 10 rokoch (pri pravidelnej starostlivosti o hygienu matraca) sa oplatí kúpiť nový, aby sme mali istotu, že náš spánok bude stále zdravý a efektívny.
Ako sa starať o prikrývky?
Jesenné a zimné večery prajú relaxu pod teplou dekou so šálkou horúceho čaju v ruke. Aby však tento relax bol nielen regeneračný, ale aj bez vdychovania roztočov a prachu, stojí za to sa o deku správne postarať. Často na to zabúdame, pretože to nie je ľahká činnosť. Spája sa predovšetkým so strachom, že poškodíme jej povrch. Aby sa to nestalo, mali by ste sa riadiť tým, čo má výrobca napísané na etikete alebo obale výrobku.
Najčastejšie je možné malé prikrývky prať v domácich práčkach, ale potom ich treba nastaviť na program vlna. Množstvo prášku pridávaného do bielizne by malo byť obmedzené a ak aj po vybratí prikrývky z práčky sú ešte viditeľné čiastočky pracieho prostriedku, potom treba proces plákania zopakovať. Určite je lepšie prať prikrývky v pracích tekutinách. Flísové prikrývky sa ľahšie ošetrujú – možno ich prať v bežnom cykle odstreďovania. Velúrové prikrývky by sa mali chemicky čistiť rovnako ako ťažké vlnené prikrývky.
Hrubé prikrývky a koberčeky možno prať vo vani, naliať do nej vlažnú vodu a jemný prací prostriedok. Ručné umývanie je v tomto prípade veľmi náročné, takže na tento účel môžete použiť … nohy. Veľmi dobre poslúži chôdza naboso po povrchu deky. Ďalším krokom je opláchnutie látky v sprche a vysušenie v tieni. Deku je možné zložiť až po úplnom vyschnutí.
Starostlivosť o Vašu posteľ je nielen zárukou hygieny, ale aj pohodlného a zdravého odpočinku. Množstvo prachu a roztočov na povrchu matraca či v posteľnej bielizni je obrovské, a tie v priamej línii vedú k rozvoju alergií. Nepríjemné ochorenia (t. j. bolesť hlavy alebo nepríjemný kašeľ) môžu preto vyplynúť z neudržiavania miesta na spanie v čistote. Oplatí sa preto starať o posteľ a jej súčasti pravidelne!