Blíži sa jar a mnohých z nás zrejme neminie ,,jarné upratovanie“. Dnes nebudem písať o upratovaní domu. Chcem Vám ukázať ako efektívne upratať šatník.
Konečne nás čakajú teplejšie jarné dni. Zimné oblečenie, kabáty, čiapky a rukavice odložíme do skrine, a s potešením vyberieme letné oblečenie. Aspoň si urobíme poriadok v skrini či šatníku, však? Chvíľu bude skriňa uprataná. Ale priznajme si, že ak vytiahneme tričko zdola, ,,komínček“ sa pravdepodobne zrúti. Každodenné vyberanie a opätovné ukladanie oblečenia. Poriadok v skrini Vám zrejme dlho nevydrží.
P.S. Ak je vo Vašej skrini aj po mesiaci dokonalý poriadok, tak klobúk dole. 🙂
Ako uložiť veci v skrini?
S odpoveďou prišla japonská expertka na upratovanie Mária Kondo. Dokonca tejto tématike venovala celú knihu. Vyšla pod titulom Zázračne upratovanie. V tomto článku Vám teda chcem priblížiť jej expertnú metódu upratovania, ktorá sa šíri po svete pod názvom KonMari. Ale zaujali ma aj názory slovenských žien, na túto metódu.
Mária Kondo považuje upratovanie za umenie. Podľa nej to nie je iba ukladanie oblečenia. Pre človeka to má byť zároveň príchod nového životného štýlu, nájsť životnú harmóniu a poriadok, predovšetkým v živote. Podľa jej metódy by ste pomocou upratovania šatníka mali zároveň zistiť, čo, a ktoré veci sú pre Vás v živote dôležité.
Pred začiatkom upratovania Vás Mária varuje, že upratovanie by malo byť jednorázové. Mali by ste si vyhradiť jeden deň výlučne na upratovanie. Podľa jej metódy nemá zmysel jeden deň upratovať šatník a druhý deň zásuvku s papiermi. Takéto postupné upratovanie Vám neprinesie pocit čistoty, ktorý by ste mali mať.
Prvým krokom pri organizácií skrine podľa metódy KonMari je všetko vyhádzať. Áno, je dôležité aby ste na úvod skriňu úplne vyprázdnili. Oblečenie hoďte na posteľ alebo na zem, a začnite triediť. Takýto úvod chválimce. Je skutočne zbytočné upratovanie plnej skrine. Vlastne by ste iba urovnali ,,komínčeky“, ktoré by časom aj tak spadli.
Vyhádzané veci zo skrine začnite triediť. Podľa pani Kondo, by ste mali každý kúsok oblečenia vziať do rúk, a opýtať si, či Vám prináša radosť. Ak nie, tak je úplne bezpredmetné, že to bolo drahý kúsok, musí ísť preč. Pomocou tejto metódy vytriedite oblečenie, ktoré zaručene nebudete nosiť. V skrini Vám ostanú iba kúsky, ktoré máte skutočne radi, a ktoré Vám prinášajú radosť. Mária Kondo dodáva, že sa Vám táto radosť prenesie aj do života.
Po tomto prvom kole upratovania by Vám mala ostať iba tretina, či dokonca štvrtina Vášho pôvodného oblečenia. Viete si to predstaviť?!
Pri triedení oblečenia si možno pomyslíte: ,,Veď toto ešte vynosím doma.“ Aspoň ja by som si to určite povedala. 🙂 Ale pani Kondo razantne vraví NIE. Takéto zmýšľanie by spôsobilo, že by ste v podstate nič nevytriedili a dodáva, že aj doma si zaslúžite nosiť krásne oblečenie. Kúpte si teda aj na doma tepláky či tričká, ktoré budete mať skutočne radi.
Ďalšou zásadou metódy je nerozdeľovať oblečenie na zimné a letné. Zabudnite na presúvanie sezónneho oblečenia do škatúľ. Podľa pani Kondo sa tým šaty znehodnocujú a hromadia sa. Ak sa teda chystáte upratovať skriňu podľa metódy KonMari, malo by na Vašej prvotnej kope byť skutočne všetko Vaše oblečenie.
Ako poskladať veci do skrine?
Zabudnite na ,,komínčeky“. Oblečenie pekne poskladajte, ale neukladajte na seba. Podľa metódy KonMari by ste mali oblečenie ukladať vedľa seba. Ideálne by bolo použiť menšie krabice.
Vertikálne ukladanie Vám zabezpečí, že budete mať vždy prehľad o Vašom oblečení. Ukladajte podľa farebnej škály či tematiky. A navyše predídete pokrčeniu oblečenia.
Ukladajte vedľa seba všetko. Skutočne všetko, aj spodnú bielizeň či ponožky. Podľa metódy KonMari, by ste ponožky nemali rolovať do kĺbka.
Samozrejme, že sú aj kúsky oblečenia, ktoré je potrebné zavesiť. Tu platí, že hrubé oblečenie ako vesty či kabáty, by ste mali v skrini vešať na ľavú stranu. Na pravej strane by ste mali mať zavesené košele, blúzky, či svetlé tričká.
Ideálna by teda bola skriňa s policami aj palicou na vešanie. Zadovážte si kombinovanú skriňu. Moderné sú posuvné skrine, teda skrine s posuvnými dverami. A čo tak skriňa so zrkadlom? Môžete hneď vidieť ako Vám to pristane.
Ak plánujete ukladať oblečenie podľa metódy KonMari rozhodne by Vám pomohla komoda. Zásuvková komoda poskytne priestor pre škatule s vertikálne uloženým oblečením.
Ako ukladať oblečenie?
Radšej skladať ako vešať, to je názor japonskej expertky. Podľa nej, poskladané a uložené oblečenie zaberie menej priestoru. Vešať by sme mali iba košele či veľmi krčivé látky. Mnoho ľudí obhajuje práve vešanie oblečenia. Oblečenie sa podľa nich menej pokrčí. Aj k tomuto mýtu sa vyjadrila pani Kondo. Oblečenie naspodku podlieha váhe a tlaku vrchného oblečenia, a preto sa tie spodné kusy pokrčia. A navyše, je veľmi pravdepodobné, že tie spodné kúsky oblečenia zapadnú do zabudnutia. Súhlasíte s ňou? Ja áno, keď sa tak zamyslím, tak skutočne nosím iba oblečenie, ktoré je hore. 🙁
Organizácia skrine
Oblečenie by ste si mali rozdeliť do kategórií. Maria Kondo definuje základné kategórie: topy, spodné časti, ponožky, spodná bielizeň, topánky, oblečenie, ktoré je potrebné zavesiť, a doplnky.
Ako sme už spomínali vyššie, oblečenie by ste mali ukladať do menších krabičiek. Napríklad do krabíc od topánok. Jednoducho si tak zorganizujete Vašu skriňu.
Aby ste mohli ukladať svoje oblečenie podľa metódy KonMari, budete zrejme potrebovať priestrannú skriňu. Momentálne sú moderné skrine s posuvnými dverami, ktoré majú zvyčajne policovú aj vešiakovú časť.
Ešte lepšie by bolo ak by ste mali šatník. Myslím tým malú miestnosť, vyhradenú na uskladnenie oblečenia. Veľkým pomocníkom by bol pre Vás organizér šatníka.
Ako ukladajú oblečenie slovenské ženy?
Pozreli sme sa na reakcie slovenských žien na túto metódu upratovania. Vyhadzovať oblečenie? Väčšina sa zhodla na tom, že oblečenie by si ponechali. Odôvodňujú to vlastnou skúsenosťou, že móda sa predsa vracia. A majú vlastne pravdu. Na uskladnenie takéhoto ,,módneho“ oblečenia je ideálne použiť nadstavec, respektíve skriňu s nadstavcom.
Slovenským ženám sa nepozdáva spoločné ukladanie zimného a letného oblečenia. Za veľmi vhodne považujú skrine s hlbokými policami. Počas jarného upratovania presunú letné oblečenie zozadu police dopredu. Tento systém striedania považujú za veľmi efektívny.
Ukladanie oblečenia podľa farebnej škály. To schvaľuje aj pani Kondo aj naše žienky. Jednotlivé kúsky oblečenia si jednoduchšie skombinujete. Zároveň máte prehľad o tom, aké oblečenie máte v skrini. Možno zistíte, že máte doma veľa oblečenia jednej farby.
Rolovať do kĺbka alebo prekladať ponožky na polovicu? Odpoveď nie je jednoznačná. Každý si vyberie systém ukladania ponožiek podľa svojich skúseností. Zvyčajne volíme na uskladnenie ponožiek zásuvku. Myslia nato aj výrobcovia skríň. V mnohých totiž nájdeme práve zásuvku.
Ako upratať šatník?
Zrejme každý z nás má už vlastný systém upratovania, ktorému je verný už roky. Zaujalo Vás niečo v našom článku, čo by ste chceli aplikovať aj vo Vašom šatníku?
Prípadne nám napíšte Vaše vychytávky.
Spätné upozornenie: Čo robiť doma počas karantény? - Zaveska