Akákoľvek oprava, ktorá zahŕňa kompletné odstránenie ochrannej vrstvy náteru dreveného nábytku (pri hlbokých škrabancoch, ryhách, popáleninách alebo iných poškodeniach), zahŕňa aj renováciu ošetrovanej oblasti. Obnova vrchnej vrstvy však často nebýva jednoduchá a žiaľ nie vždy úspešná, obzvlášť na farebne morených povrchoch. Ak poškodenie povrchu nie je až tak zlé, stojí to za vyskúšanie. Ak je však potrebné obnoviť povrch na viacerých miestach nábytku, je možno lepšie reparovať celú plochu alebo aj celý kus nábytku.
Ak ste odstraňovali škvrnu iba na jednej ploche povrchu, použite náter na olejovej báze, v takej farbe, aby zodpovedal pôvodnému odtieňu. Možno bude potrebné namiešať náter aj z niekoľkých farieb, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Náter najprv pre istotu vyskúšajte na nenápadnej ploche, ktorá je menej viditeľná, až potom ho aplikujte na poškodenú časť.
Pred aplikáciou náteru očistite opravovanú plochu jemnou handričkou. Náter aplikujte plochým umeleckým štetcom alebo čistou handričkou tak, že pokryjete celú reparovanú oblasť. Nechajte náter uschnúť približne 15 minút a potom plochu pretrite čistou handričkou. Ak je farba príliš svetlá, aplikujte na škvrnu ďalšiu vrstvu náteru a opäť počkajte 15 minút a pretrite plochu handričkou. Tento postup opakujte, kým nie ste spokojný s farebným výsledkom. Potom nechajte opravovanú plochu uschnúť podľa pokynov výrobcu.
Potom zľahka zbrúste natretý povrch oceľovou vlnou No. 0000 a miesto pretrite antistatickou handričkou, čím sa reparovaný povrch zbaví všetkých nečistôt. Na miesto reparácie aplikujte novú vrstvu rovnakej povrchovej úpravy ako je na pôvodných častiach nábytku (napr. politúra, penetračná živica, šelak, alebo lak) tak, aby nový náter jemne zasahoval do starého. Potom nechajte takto upravenú plochu schnúť jeden až dva dni. Danú oblasť nábytku znova jemne zbrúste oceľovou vlnou No. 0000. Nakoniec nábytok navoskujte tvrdým voskom a vyleštite ho.