Biely nábytok. Moderné trendy v bývaní.

Biely nábytok je trendom už niekoľko rokov. Áno, biela je stále obľúbená pri zariaďovaní interiérov. Biela farba na stenách, ale aj biely nábytok. Odporcovia bielej hovoria, že je to sterilná farba, ktorá evokuje nemocnicu. Zástancovia hovoria o svetle, ktoré biela farba vnesie do Vášho interiéru. Lesklá biela je symbolom luxusu a elegancie. Neposlednou výhodou bieleho nábytku je jeho všestranné využitie. Biely nábytok do predsiene, do obývačky, biela kuchynská linka, biely nábytok do detskej izby, do kúpeľne, biela skriňa na chodbu. Zabudla som na niečo? 🙂 A ešte som sa nezmienila o jeho nadčasovosti. Biely nábytok bude moderný aj o niekoľko rokov. Aby Váš interiér bol stále trendy, vymeňte iba doplnky v aktuálnych farbách.

Biely nábytok do obývačky

Biely nábytok je vhodný do každej miestnosti Vášho domu či bytu. Obývačku teda nemôžeme obísť. Obývačka je miesto kde privítate Vašu návštevu, rodinu či priateľov. Nemusí byť dokonalá, ale mala by vyžarovať Vašu osobnosť či rodinného ducha.

Ako som už spomínala, lesklá biela obývacia stena vnesie do Vašej obývačky nádych luxusu a elegancie. Biela presvetlí priestor, a tak ho opticky zväčší. Veľkým plusom bielej je, že ju môžete kombinovať s akoukoľvek farbou. Môžete si teda kúpiť modrú či červenú sedačku. Alebo čo tak modernú, horčicovú sedačku.


Alebo nechajte vyniknúť výrazné farebné kreslo či leňošku.


Biely nábytok nemusí byť výlučne moderný. Teda nemusí mať výlučne moderný dizajn a štýlové krivky. Biela je typická aj pre tradičný, vidiecky, vintage štýl. Biely vintage nábytok do obývačky kombinuje bielu s drevenými nožičkami. Ide o svetlé drevo, ktoré prináša akcent prírody a tepla.


Súčasným trendom je aj prepájanie kuchyne s obývačkou. Cieľom je vytvoriť jeden veľký, prepojený priestor. Niektorí hovoria, že je to centrum domova, kde sú všetci pokope. Mama teda môže variť a deti s otcom sa môžu hrať v obývačke. V podstate sú všetci spolu. Keď hovoríme o bielom nábytku, musíme Vás upozorniť, že biely nábytok nie je vhodný do veľkých priestorov. Na výber nábytku si dajte pozor aj v prípade prepojenej obývačky s kuchyňou. Vo veľkom, otvorenom priestore sa totiž biely nábytok akosi stráca.
Alebo to môžete brať aj z opačnej strany. Využite bielu vo veľkých priestoroch ak chcete, aby vynikol iný kúsok nábytku ako koberec či sedacia súprava.

Biela kuchynská linka

Od obývačky nie je ďaleko do kuchyne. Biela kuchynská linka s drevom alebo šedou je momentálne veľmi vyhľadávaná.

Katalógy nábytku sú dnes plné bielych kuchýň, ktoré dizajnéri kombinujú s obkladom s retro vzorom či geometrickými tvarmi.
Biela kuchynská linka matná alebo lesklá? To je otázka. Budem sa opakovať, ale opäť záleží na Vašich preferenciách, Vašom vkuse a celkovom dizajne Vášho domu. Lesklá biela kuchyňa je moderná, s nádychom luxusu. Skvele sa k nej hodí kameninová pracovná doska. Nebráňte sa kontrastu s tmavou farbou pracovnej dosky či zásteny.
Pre mnohých pôsobí útulnejšie biela kuchynská linka s drevom. Obľúbené je svetlé drevo Dub Sonoma alebo aktuálne Dub Halifax.
Biela kuchyňa sa dá kombinovať v podstate s čímkoľvek. Drevo tmavé či svetlé, mramor, kameň. Páčia sa Vám lesklé foto zásteny s kvetinovým dekorom? K bielej kuchyni je to ideálna voľba.
Celkový dizajn kuchyne dotvárajú aj spotrebiče. Asi najbežnejšou voľbou sú nerezové spotrebiče. Sú jednoduché na údržbu a vhodné do každej kuchyne. K bielej kuchyni môžete zvoliť aj čierne spotrebiče. Zaujal by Vám takýto kontrast?

Biely nábytok do detskej izby

Niektorí dizajnéri hovoria, že biela nepatrí do detskej izby. Pôsobí vraj chladne, sterilne, nepodporuje rozvoj detskej fantázie. Aj napriek tomu je biely nábytok do detskej izby veľmi vyhľadávaný.


Môžeme povedať, že je to univerzálny nábytok. Je teda vhodný pre dievča aj pre chlapca. Dievčenskú či chlapčenskú izbu dotvorte doplnkami. Farebný koberec, tapeta, nálepky na stenu, detské kresielko, či posteľné obliečky. Biely nábytok do detskej izby je skvelou voľbou ak potrebujete zariadiť izbu pre súrodencov, či pre viac detí.
Ďalšou možnosťou je kúpa bieleho nábytku v kombinácií s nejakou farbou. Bielo – zelený nábytok, alebo biela s modrou či ružovou. Viete si to predstaviť? Biela skriňa s farebnými dvierkami. Biela drevená posteľ s farebnými zásuvkami.

Takýto nábytok bude zároveň rásť s Vašimi deťmi. Pomocou bieleho nábytku zariadite detskú izbu pre najmenšie deti, ale aj pre školáka a neskôr študenta. Opäť Vám poslúžia doplnky.

Biely nábytok do kúpeľne


Módne trendy neobišli ani kúpeľňu. Aj keď je pravdou, že biely nábytok v kúpeľni nie je žiadnou novinkou. Práve naopak, biele skrinky do kúpeľne sú dlho najpredávanejšie. Dnes sa do popredia dostáva dekor dreva. Čo sa týka bielej farby, moderný je biely lesklý nábytok. Biele lesklé skrinky krásne vyniknú na obklade s dekorom dreva či modernom sivom obklade.


Príjemná je ale aj kombinácia bielej s drevom. Biele dvierka skriniek opticky nezaťažia priestor a drevené doplnky vnesú do kúpeľne kúsok prírody.
Keď už hovoríme o kombináciách, tak určite musíme spomenúť čierno-bielu kombináciu. Čierno-biely nábytok do kúpeľne je symbolom modernosti a elegancie. Obzvlášť keď si vyberiete variantu v lesku.

Biely nábytok do spálne

Biely nábytok do spálne určite áno! Ale v kombinácií s drevom. Po prebudení tak nebudete mať nepríjemný, chladný pocit z bielej farby. Naopak biela na nábytku vo Vás navodí pocit čistoty a prvky dreva prinesú teplo prírody. Krásne vstávanie!

Niekoho zrejme zaujme čierno-biela kombinácia. Čierno-biela spálňa pôsobí elegantne. Hneď ako otvoríte oči tak budete mať príjemný pocit luxusu.

Biely nábytok – ako sa o neho starať

Biely nábytok nie je na údržbu o nič náročnejší ako iný nábytok. Prach musíte utierať z každého nábytku. :/
Niektorí výrobcovia odporúčajú pretrieť lesklé povrchy 5% roztokom Jari, pred začiatkom užívania nábytku. Tak by sa zvýšila odolnosť nábytku.
Biely nábytok by ste mali chrániť pred priamym slnečným žiarením. Mohol by totiž časom zažltnúť. Slnečné žiarenie pôsobí negatívne na každý nábytok, je teda vhodné aby ste na okná používali tienenie. Či si vyberiete žalúzie, rolety alebo záclony, je iba na Vás.
Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať bielej kuchynskej linke. Výpary z varenia sa môžu ,,zažrať“ do povrchu Vašej kuchynskej linky. Väčší problém býva s matnou linkou, kvôli pórom na povrchu. Potrebné je teda častejšie čistenie. Na odmastenie, ale nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky a drsné hubky.
Na čistenie bieleho nábytku používajte jemnú vlhkú handričku. Našli sme pre Vás aj skvelý recept na domáci čistiaci prostriedok: šálka octu, dve šálky teplej vody, lyžica sódy. Týmto prípravkom by ste mali čistiť nábytok raz mesačne.

Čo Vy a biely nábytok? Ste jeho zástancovia alebo odporcovia? Napíšte mi Vaše názory či skúsenosti.

Tento obsah bol zaradený v Trendy nábytku, Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *