DTD – je skratka pre drevotrieskovú dosku bez povrchovej úpravy. Drevené triesky sú zlepené fenol-formaldehydovou živicou. V nábytkárstve je použiteľná po upravení napr. lemovaním. Tento materiál sa využíva na výrobu korpusov kuchynských liniek a pod. Možno ho použiť pri tvorbe interiérov.
Typy drevotrieskových dosiek
Surové drevotrieskové dosky Laminované drevotrieskové dosky Drevotrieskové dosky s lisovanou fóliou (Thermopal Dyhované drevotrieskové dosky Ľahké dverové drevotrieskové dosky Drevotrieskové dosky kuchynskej pracovnej doskyTáto téma je v poslednej dobe dosť spomínaná v súvislosti s tým či je materiál dostatočne vhodný na to, aby výrobky z neho zaručili spokojnosť zákazníkov. Odpovedať na túto otázku nie je dať jednoduché. Nájsť správnu odpoveď si každý musí sám podľa predstáv a konkrétnych potrieb v prvom rade spotrebiteľ. Vynasnažíme sa však uviesť všeobecne známe informácie, ktoré by mali pomôcť sa vedieť správne rozhodnúť.
Výrobky z drevotrieskového materiálu sú vyrábané v rôznych technológiách na mnohoraké využitie. Preto je preto veľmi dôležité si vyberať z pomedzi ponuky tak, aby boli naplnené kritéria určené práve pre vybraný druh použitia a nezamieňať ich kvôli cene, váhe a podobnosti.
MDF – Mediu Density Fibreboard – stredne tvrdá drevovláknitá doska, vyrobená z kompozitného materiálu..
Kompozitný materiál – extrudovanie profilov zo zmesi drevnej múčky, polymérov a aditív. Hlavnou myšlienkou pri vývoji tohto druhu materiálu, je čo najviac zachovať všetky kladné vlastnosti dreva a pritom ho zbaviť jeho nedostatkov – zmena farby, rozmerov, krútenie sa, štiepenie, tvorba triesok a pod. bez potreby pravidelného ošetrovania.
Konkrétne MDF je vyrobený z vlákien drevného produktu ako stredne tvrdý materiál. Doslova možno povedať sú to lisované výrobky z dreva, ktoré sú vytvorené technológiou lisovania pomocou horúceho lisu, ktorý doslova vtláča komponentné materiály do seba a tým vytvára ploché dosky rôznej hrúbky.
Nakoľko je tento materiál veľmi univerzálny / MDF / je možné ho využívať aj v iných oblastiach hospodárstva, napr. aj pri výrobe nábytku, je veľmi osvedčeným materiálom nakoľko sa jedná o hladký a odolný materiál.
Aj keď nám pripomína drevotrieskové dosky, alebo istý druh sololitu, jedná sa o výnimočný materiál s mnohými variáciami využitia vynikajúcich vlastností. Je multifunkčnou alternatívou masívneho dreva.
MDF má veľmi hladkú štruktúru nakoľko drevené vlákna, ktoré sa využívajú pri výrobe sú hladké a jemné. Táto vlastnosť zaručuje, že aj po rezaní do potrebných rozmerov má iba nepatrné drážky po reze. Toto je mimoriadne obľúbené u výrobcov, nakoľko sa následne dobre upravuje a ochraňuje. Je pravdou, že dosiahnutie tých mimoriadnych vlastností si vyberá daň v podobe vyššej hmotnosti, zároveň však ponúka minimálnu reakciu na vlhkosť a teda stálosti v tvare, zložení, aj v drsnejších podmienkach využitia.
Materiál sa využíva v nábytkárstve na výrobu mnohých komponentov, hlavne dvierok kuchynských liniek, kúpeľňových zostáv a iných druhov nábytku po fóliovaní a frontovaní, ktorý dá prvotnému materiálu finálnu podobu, odtieň, prípadne charakter mimoriadnej moderny.
OSB – Oriented Strand Board – doska je v podstate zložená z drevených vlákien, z ktorých všetky sú orientované, alebo usporiadané spôsobom, ktorý zaručuje trvanlivosť a pevnosť. Je vyrobená z mäkčených kusov dreva, ktoré sú pospájané, aby dohromady vytvorili dosku. Jednotlivé kúsky sú orientované v pravom uhle k sebe navzájom, aby vznikla vrstva, ktorá je lepená živicou. Vrstvy sa potom dajú do veľmi vysokej teploty a pod tlak, ktorým sa veľmi pevne a spoľahlivo spoja. Konečným výsledkom je tzv.OSB doska, ktorá ak sa potiahne s tesniacou hmotou, chráni tento materiál pred vlhkosťou.OSB reaguje pomalšie na zmeny relatívnej vlhkosti a pôsobeniu vody. Je navrhnutý tak, aby zachoval pevnosť a tuhosť preglejky. OSB dosky majú prednosť pred preglejkou v tom, že sú nemej šmykľavé, teda práca s nimi je komfortnejšia. Z tohto materiálu sú veľmi pekné dekorácie obkladov a podhľadov obytných priestorov.
HDF – high-density fiberboard – drevovláknitá doska s vysokou hustotou doska, znm., je vysoko zhustená drevovláknitá nábytková doska, ktorá má vo všetkých smeroch homogénnu (rovnomernú) štruktúru podkladu. Vyznačuje sa tvarovou stálosťou a mimoriadnou pevnosťou. HDF dosky majú obzvlášť jemný povrch, preto sa dobre spracovávajú. Sú ideálne na výrobu kuchýň, tiež zadných stien nábytku, výplň rámových konštrukcií, dna zásuviek, atď.
Preglejka – sa vyrába z rôznych druhov dreva, ako je napr. topoľ, breza, borovica alebo buk. Kvôli dosiahnutiu vyššej stability sa k sebe dyhové vrstvy navzájom zglejujú krížom. V zásade sú tieto dosky vhodné do interiérov.
Preglejka s povrchovou úpravou sa vyrába z brezovej alebo borovicovej preglejky, ktorá je z oboch strán potiahnutá fenolovou živicou. Ak sú obidve strany hladké, doska sa nazýva preglejka vodovzdorná s filmom; ak je jedna strana štruktúrovaná a druhá hladká, potom sa doska nazýva protišmyková preglejka. Potiahnuté preglejky sú odolné proti poveternostným vplyvom a majú povrch odolný proti vode. Kvôli zabráneniu vniknutiu vody do dreva musia byť rezné hrany bezpodmienečne ošetrené, napr. akrylovou farbou. Oblasti použitia: výroba automobilov a prívesov, debnenie, podlahové krytiny pre javiská, výstavy či staveniská.
Kým MDF je teoreticky 25% tuhšia, než drevotrieska (lamino), preglejka je zase 3x pevnejšia než MDF.
Tak drevotrieska ako aj MDF nie sú vhodné na zaťaženie počas dlhšieho časového obdobia. Skúsenosti hovoria, že MDF je v skutočnosti ďaleko viac náchylná k deformácii v priebehu času ako preglejka.
ABS – akrylonitril-butadién-styrén, je vysoko kvalitný termoplastický materiál, ktorý je tepelne odolný voči nárazu, elastický, ľahké a pritom veľmi pevný.
Neobsahuje plniva preto je asi o 30% ľahší ako PVC. ABS má vysokú tepelnú odolnosť. Mäknúť začína až pri cca 100 ° C, čo ho predurčuje pre použitie v miestach, kde je zvýšená teplota, napríklad pri kuchynských rúrach. Jedná sa o jeden z najlepších termoplastických materiálov s vysokým odporom proti zmrašťovaniu a nakrúteniu sa.
V nábytkárskom priemysle sa tento materiál využíva na ohranenie dosák, čo pri jeho mimoriadne dobrých vlastnostiach nábytok nie len dotvára do moderného dizajnu, ale ho zároveň na chúlostivých miestach, hranách, chráni.
PVC – umelá plastická hmota s veľmi širokým výrobným a spotrebným využitím polymér vinylchloridu.
Materiál tohto typu je ideálnym riešením pri výrobe nábytku, ktorý bude vystavený poveternostným podmienkam, nakoľko je stály s veľmi ľahkou a nenáročnou údržbou. Z PVC sa vyrábajú rôzne plastové komponenty, ako úchytky, poistné a ochranné komponenty montážnych skrutiek, ale aj lemovacie hrany, ktoré chránia a dotvárajú materiál, z ktorých je výrobok vyrobený.