Ak montujeme zámok pre domáce využitie, ale do malých kancelárií, zadovážime si voľne dostupný zámok so štandardne 2, alebo 3 náhradnými kľúčmi.
Ak zariaďujeme napr. pracovné priestory môžeme si zadovážiť zámky s rovnakým kľúčom pre prípad, že uzavreté skrinky používa napr. jedna osoba. Nemusí tak nosiť veľký zväzok kľúčov, ale iba jeden, s ktorým si otvorí všetky potrebné priestory za ktoré je zodpovedný.
V prípade, že chceme vytvoriť napr. centrálne skrinky pri strážených recepciách, alebo v nákupných centrách a pod., použijeme zámky s rozdielnymi kľúčmi, ale zároveň s možnosťou jedného centrálneho kľúča. To pre prípad núdzového otvorenia majiteľom, alebo obsluhou na to poverenou.
Samozrejme, že ak chceme uzatvárať skrinky každú s iným kľúčom bez možnosti centrálneho kľúča, aj také riešenie je možné. Tak v tomto, ako aj pri ostatných alternatívach, zabezpečíme vhodné odkladacie miesto na náhradné kľúče, najlepšie v samostatne uzamykateľnom priestore.
Montáž zámku :
1/ V prvom rade si dobre naplánujme kde chceme mať uzamykanie – zámok. Vo všeobecnosti platí, že ho montujeme pri úchytke na otváranie a zatváranie. Opatrne navŕtame otvor, smerom z čelnej strany do vnútornej, aby sme v prípade, že s nám pri vŕtaní otvoru na konci vŕtania odlúpne materiál, nebol viditeľný z čelnej strany dverí. Štandardný priemer zámku je, alebo 16.5 mm, alebo 18 mm. Aby zámok vošiel do otvoru ľahko, nie nasilu, nebodaj nabíjaním kladivom, otvor robíme cca o 2 mm väčším vrtákom. Toto robíme aj preto, lebo obruba, ktorá sa osadí na koniec z čelnej strany na zámok, má profil riešený tak, že sa zasunie aj medzi zámok a navŕtaný otvor.
V nami uvedených typoch zámkov uvádzame aj také, ktoré sa nasúvajú spredu do vnútra a od zadnej strany sa naskrutkuje jazyk zámku a poistí maticou, ktorá zámok v otvore upevní.
Pre zaujímavosť uvádzame prierez vložkou zámku, ktorá nám jednoduchým spôsobom prezentuje ako funguje kľúč v zámke.