Romantika a nádych histórie – Vintage štýl
Medzi najmodernejšie prúdy, ktoré zaviali do súčasných dizajnov patrí starobylý vintage štýl. Pôvodne pojem vintage označoval kvalitné a vydarené ročníky vína. Neskôr sa preniesol aj na brandy či whisky a postupne aj do ostatných oblastí ako oblečenie, šperky či do bytového dizajnu.
A to isté ako o víne platí aj o vintage nábytku či bytových doplnkoch. Ide o pekné a vydarené kúsky ktorých pôvod siaha do 20-tych až 70-tych rokov 20. storočia. Ide vlastne o kúsky nábytku či doplnkov, ktoré nesú známky starobylosti a histórie. Nábytok, na ktorom čas zanechal vrásky ako na tvári starčeka. Nábytok, ktorý má dušu a ukrýva tajomné príbehy ľudí. Nábytok, ktorý dodá interiéru neopakovateľnú atmosféru a odlíši ho od tuctových katalógových dizajnov.
Pravý vintage nábytok bol vyrobený v minulosti. Patril teda už jednému alebo viacerým majiteľom a je svedkom mnohých udalostí. Unikátne kúsky starobylého nábytku možno nie sú ani tak ďaleko. Zopár ich možno skrýva aj povala starých mám. Originálne kúsky možno nájsť aj na blšom trhu, v starožitníctvach alebo v inzerátoch na internete.
Dnešný trh ponúka aj nábytok, ktorý navrhli súčasný dizajnéri, ktorí sa inšpirovali štýlom vintage.. Je tvorený najmä pre tých, ktorí majú radi spájanie historických prvkov s moderným dizajnom. Vo veľkej miere sa tu používa napríklad patinovanie, aby sa dosiahol efekt starožitného nábytku. Takýto nábytok je jednoduchšie zaobstarať a ľahšie skombinovať, keďže je tvorený ako ucelená kolekcia.
Zariadiť si domov v štýle vintage nie je však vôbec jednoduché. Nájsť na potulkách starožitníctvami tie správne kúsky si vyžaduje mnoho času i šťastie. Starožitný nábytok a doplnky musia v interiéri tvoriť ucelený prvok a byť v harmónii, aby si zachovali svoje čaro a dokázali tak vytvoriť romantickú atmosféru zašlých časov. Ako všetko ostatné aj štýl vintage má svoje pravidlá:
1. Vyžaduje si priestor, aby jednotlivé kúsky dostatočne vynikli a navzájom sa nerušili. Do menších miestností je teda potrebné voliť menší nábytok alebo sa skôr zamerať na starožitné doplnky.
2. Ideálnou voľbou farby stien je biela alebo jemné pastelové farby, ktoré dotvoria romantickú náladu izby a nerušene nechajú vyniknúť samotnú skriňu, pohovku alebo starožitný svietnik.
3. Neoceniteľným čarom vintage nábytku je drevo nahlodané časom s prvkami opotrebovanosti, ktoré svedčia o jeho dávnom pôvode a viacerých majiteľoch.
4. Neoddeliteľnou súčasťou sú kvetinové vzory, či už na poťahovej látke kresla, vankúšiku alebo dekoratívnej tapete. Ak pohovka alebo kreslo má iba jednoduché jednofarebné čalúnenie, možno ich prekryť dekou alebo doplniť vankúšikom s kvetinovým vzorom. V obľúbenosti si prvenstvo držia ruže.
5. Podlahu miestnosti by mal tvoriť prírodný materiál, najlepšie drevo napríklad vo forme parkiet alebo drevených dosák. Podlahu možno tiež celú alebo sčasti pokryť kobercom v prírodných farbách.
6. Preplnenosť a bohaté zdobenie doplnkami sú tu vítané. Obľúbeným prvkom vintage dizajnu je množstvo dekorácií a doplnkov vo forme váz, porcelánu, príborov, vankúšikov, obrúskov či dečiek, obrazov s bohato zdobenými rámami, zrkadlá, sochy. Všetko čo sa dá nájsť v starožitníctve a ulahodí oku.
7. Háčkované obrúsky, štrikované dečky a všetko z dielne „homemade“ skvelo doplní kolorit izby. Najmä ak ich vyrobili ešte prababičky. Svoju cenu majú však aj vlastnoručne vyrobené výrobky.
8. Luxusný nádych a punc elegancie izbe dodajú bohato zdobené lustre. Dovolený je akýkoľvek materiál ako sklo, drevo, kov. Unikátnymi kúskami sú lustre, ktoré rozžiaria izbu vďaka ozajstným sviecam.